Uganda Wildlife Authority Jacob Kiplimo Tašky zlaté

Uganda Wildlife Authority fandí

Ugandský úřad pro divokou zvěř (UWA) povzbuzoval jako svůj vlastní Jakub Kiplimo zvítězil na mezinárodní amatérské atletické federaci (IAAF) 5000 Ostrava Golden Spike World Athletics v České republice. Porazil favorita akce - stříbrného medailisty z etiopského mistrovství světa Selemona Baregu.

Dálkový 19letý běžec Kiplimo vybojoval Baregu v divoké domácí rovné rvačce, aby zvítězil v poměru 12: 48.63 - jeden ze 7 rekordů, které padly za jasné noci ve východočeském městě, kde měl vstup 3,000 diváků na stadion Mestsky, aby pomohli oslavit 59. ročník setkání.

Pouhé 3:30 do závodu běžel Barega za dalším etiopským kardiostimulátorem Lamechou Girmou, který vypadal, že má vše pod kontrolou. Když zbývaly 4 kola, byl už úplně sám a značně před roztaženou smečkou.

Ale Kiplimo, který běžel ve středních fázích závodu dobře vzadu, se propracoval zpět na přední stranu a se 2 kolmi šel o krok napřed. Udržel si náskok, když zazvonil zvonek s 11:52 hodin.

Barega vyvinul tlak, ale Kiplimo neustál. Etiopčan se pokusil o vítězství, když zasáhli domácí rovnou, tahem, i když se dvojice přesunula do plného sprintu krok za krokem, bok po boku. Kiplimo to také vybojoval a definitivně odtáhl asi 40 metrů.

Barega měřil na 12: 49.08, zatímco dále dozadu dosáhl Yemaneberhan Crippa hranice 13: 02.26, aby překonal italský rekord.

"Chtěl jsem nejrychlejší čas, tak jsem dál tlačil," řekl Kiplimo, stříbrný medailista v seniorském závodě loňských mistrovství světa v běhu na lyžích. "Byl to boj doma." A bylo to úžasné. “

Bylo to také první velké vítězství teenagera po návratu ze zranění.

Kiplimo, který se narodil 14. listopadu 2000, pochází ze stáje sportovců ugandské divočiny, mezi nimiž je i krajanka Winnie Nanyondo, která se také zúčastnila závodu na 1500 metrů, který skončil 9th.

Kiplimo dříve reprezentoval svou zemi na Letních olympijských hrách 2016. Je mistrem světa v cross country juniorů v roce 2017. V roce 2019 se ve věku 18 let stal stříbrným medailistou na světě.